Еньовден

Еньовден Храната да бъде вашето лекарство и лекарството - вашат?

24/06/2025

На 24 юни се празнува Еньовден, Св. Иван Летни - християнски празник с който църквата отбелязва рождението на св. Йоан Кръстител.

В основата на празника стои култът към Слънцето – всяка година на Еньовден слънцето „играе”, когато се появява на хоризонта. Всички наблюдават изгрева и следят сенките си. Ако са цели, ще бъдат здрави и щастливи. Преди да поеме пътя към зимата, слънцето спира да си „почине” и, окъпано в бистрата жива вода, рано сутринта на Еньовден се прощава с този свят до година, до амина. За сбогуване с тазгодишното слънце всички стават по-първи петли, да посрещнат новият ден, да приветстват изгрева и да усетят лековитата сила на слънчевите лъчи и еньовата роса.

В традиционната култура се среща поверието, че на Еньовден свети Еньо „облича кожуха и отива да донесе зима”. До този ден кукувицата кука само, т.е. от днес нататък вече лятото си отива. По време на празника се палят обредни огньове по високите места около селото, на селския мегдан или по поляните в гората. Този земен огън се явява обреден еквивалент на небесния огън, т.е. на Слънцето и слънчевите лъчи, целящ продължаване на жизнената му сила. Запалените огньове се прескачат за здраве и прогонване на инсекти, т.е. на всякакви гадинки и вредни за човека твари.

Народът в традиционната култура нарежда св. Иван Летни сред светците градушкари. За предпазването от градушка на този ден не се подхваща никаква работа. Същата насоченост имат и еньовите обредни обхождания в кръг на селските землища и водоизточници, при които кръгът наподобява кръговото завъртане на Слънцето.

Източник: http://tainstvoto.blogspot.com/2018/06/24_23.html

23/06/2025

Приятели на "Еньовден", в нощта срещу най-магичния ден в годината Ви желаем здраве, любов, споделеност и сбъднати мечти!
Бъдете здрави и дарявайте здраве!

23/06/2025

На Еньовден се събуди в зори,
и билки лековити събери!

С вода мълчана се измий и билкови венци увий!

С дъх на билки и трева да бъде цялата Земя!

Към слънцето глава вдигни и сянката си проследи!

Да бъде цяла, без тъга, та болест да не те грози!

На Еньовден не работи,
че гръм и град не ще спести Светията Билкар!

Да има мир и светлина, и плод и добрини,
и всеки ден с Божи Дар,
Светът да ни благослови!

29/04/2025

На село съм. Прибрах се от големия град и ми олекна. Сега съм на плажа и разпускам. Няма жива душа. Освен душите на членовете на моето семейство. Чудо и Вед се шляят по пясъка, а Ива е разстроена. Преди минути видяхме малък делфин изхвърлен на брега. Не е жив. Още е там.

Бях на ортопед в големия град. Боли ме крака. Не спира да ме ръчка и това ми лази по нервите. Специалистът ме прегледа и отсече, че случаят не е за него. Препоръча ми невролог. Моля го да ми предложи някой, който е удобно близо и под ръка. Така и така съм в болницата, нека ме види. Той ми препоръчва най-добрия. Обаче препоръчаният преглежда само в частния си кабинет. Нормално. Щом е най-добрият. Дава ми номерът му и ми казва, че ще го предупреди.

Излизам от сградата и звъня на невролога. Вече е предупреден. Няма свободно време, но ще ме вмести между двама клиента. Или пациента. Предупреден съм, че взима скъпо. Няма проблем. Болен на легло се…лекува. Ще му дам сто лева. Колко по-скъпо да е?

Пред кабинета съм. Чакам. Срещу мен седи жена с тикове. Нещо не и е добре. Тя чака за друг специалист. Казвам и, че мога да я развеселя, ако нещо и е зле. Заговарям я. Умея да помагам в подобни случаи. Нищо, че съм грозен. Жената почва да ми споделя. Много яде и е напълняла. Постоянно е гладна. Била е като манекенка, но сега е зависима от храна. Много храна. Дебеличка е. Това е първата жена, която не се оправдава с хормоните.
Специалистът ме кани да вляза. Дано дамата спре да си угажда. Сбогуваме се с нея.
Вътре в кабинета сме и той ме пита дали имам ЯМР. Нямам. Ще му е трудно без снимка да прецени състоянието ми, но ме кара да се разкърша леко. Правя го и той ми отвръща, че вече всичко му е ясно. Не може да ме лекува обаче без резонанс. Само ще ми даде нещо за болка и ще чака снимката. Добре. Иска триста лева. Давам му ги. Ако ги нямах? Ще боли. То и сега не ми мина. Защо не ми ги поиска след срещата със снимката? Не ми дава касова бележка. Моят случай явно не съществува. Триста лева чиста печалба. На зор съм. Все пак е най-добрият. Питам го дали снимка от ПЕТ скенер ще му свърши работа. Имам вече запазен час, защото съм с онкологично минало и периодично си гарантирам бъдещото. Става. Ще му свърши работа.

Звъня на невролога. Вдига. Казвам му, че диска от ПЕТ скенера е в мен. Да каже кога да се видим. Първо трябвало някой да ми го разчете. Той не можел. Дава ми номер. Предупреждава ме при здрависването с преводача да оставя нещо в дланта му. Колко? По мое усмотрение.

Имам късмет. Човекът се намира в същата болница в която ми вкараха радиоактивния изотоп. Поне няма да се разкарвам.

Не мога да го намеря, но една красива дама в лекарска униформа ме насочва. Държи се така, сякаш ме познава. Много е сладка. Не познавала мен, а Вед. Става ми кисело.

Здрависваме се и оставям в ръката му авоар в размера на „колкото преценя“. В кабинета на човека сме. Пуска диска на компютъра и го чете. Обяснява ми какво е положение. Щял да се обади на невролога. Така се били разбрали.

Звъня на невролога. Няма време в момента за мен. Да съм оставил диска в кабинета му. Нали няма време? Той имал кабинет и в болницата.

Намирам кабинета на частния невролог в държавната болница. Посреща ме сестра. Взима диска и ме изпраща. Нищо не разбирам! Защо не ме прегледа в болницата? Нали има кабинет за прегледи? О, да! От логиката до истина има разстояние от триста лева. Ами ако нямах толкова пари? Да имаш.

Звъни ми държавният невролог с частната практика без касов апарат. Моят случай не бил за него. Проблемът ми бил ортопедичен. Защо тогава взе триста лева?! За да платя на някой да ми разчете пет скенера и същият да ти каже, че проблемът ми е ортопедичен, а?
Аз съм позор за съсловието от събирачи на дългове. Тогава аз рекетирах хората, но дойде време и мен да ме рекетират. Перифразирам реплика на бившата ми жена: „Сега чукаш жените на другите, но ще дойде време да изчукат и твоята“. Не дочаках да и се сбъдне.
Боли! Не кракът.

При ортопеда съм. Имам некроза и кисти в ямката на тазобедрената става. Казвам му да предложи къде да я сменя и да се свършва. Трябвало да изчакам. Не било толкова лесно. Защо? Не мога да ходя и да си обувам обувките. Щял съм да свикна. И той искал да кара ски, но нямало как. Преди години нямаше да смее да прави подобни сравнения. Дава ми рецепта за някаква инжекция. Щяла да ме облекчи. Да си взема пет броя.

В аптеката съм, но нямат това лекарство. Било специално и скъпо. Поръчвам го. Когото дойде ще ми се обадят да си го взема.

Инжекциите са в мен, но ортопедът си е тръгнал. Звъня на бившата жена. Работи в болница. Друга. Не тази на ортопеда. Ще ми бие ли инжекцията? Да.

Лежа на кушетка и една дребна медицинска сестра стреснато ми търси вената. Никога не е виждала подобен медикамент и се страхува да не умра по време на акцията. Бившата я успокоява, че преди да умра ще ме изкара от болницата и ще издъхна на улицата.
Звъня на ортопеда. Питам го как се бие инжекцията. Бавно. Това ми отвръща.
Сестрата започва да ми я вкарва. Бавно. Напикавам се бързо. Цианид ли ми вкарва?!
Бившата се надвесва загрижено. Не ми подава памперс, а ми чете текст от опаковката на ампулата, която прониква в мен и се смесва с кръвта ми. Пише, че това лекарство е предназначено за жени в менопауза и не се бие директно, а чрез система. Е, браво!

Не се напиках, но не мога да си прибера вените от челото. Не ми се прави и с**с. Вероятно сам си предизвиках с**суална пауза. Звъня на ортопеда. Не ми вдига. По-добре. Не ми е добре. Бившата ме изпраща до колата. Не стига, че куцам, но ми изтръпна и ръката. Цялата се поду и посиня. От пръстите до рамото. Стана на бучки. Искам при мама!

В момента съм на плажа и през смешни сълзи се питам, откога ми стана безинтересно да им чупя по ред на номерата главите. Сещам се за Вед. Дори го виждам пред себе си. Осъдени сме да куцаме до гроб. Край на преходите. Аз съм грешен, но защо и това светло същество? Защото два месеца си правеха експерименти с него. Платих за всякакви процедури. Само в космоса не летя. Дори всепризнат корифей на име Пачев отсече, по времето на платен преглед, че кракът трябва да се отсече. Всичко било свършило. Крайникът си бил заминал поради неврологични проблеми. Отново невролог! Обаче и Вед като мен се оказа за ортопед. При него ме отведе уморената ми безизходица. Ако по-рано се беше случило, поне неговите мъки щях да спестя. Тези на Вед. Оказа се банален гноен остеоартрит. Но твърде късно. Инфекцията е изяла целия хрущял в лакътя. Чудя се дали да не ги посетя. Монтьорите. Пари нали се взимат при свършена работа? Те не само, че не я свършиха, но за малко да ми блокират двигателя. Образно казано. Дори не се извиниха за поразиите. Не ми трябват парите. Търся повод да се заям. Със сигурност ще го намеря.
Телефонът ми звъни. Търси ме един, който обичам. Не съм ли мислил по този въпрос? Това ме пита той. По кой въпрос? Вече питам аз. Не смятам ли, че кракът ме боли, защото искам да отнема болката на Вед? Демек ми намеква, че съм луд. Точно като онези от „Медикус Алфа“. Само дето, кракът ме боли много преди на Вед да му изтеглят един литър гной от лакътя, а други да пророкуват, че му остават три месеца живот. Не било точно така. Може би съм си внушавал. А скенерът, кистите и некрозата в бедрото? Не било невъзможно да съм си ги причинил, с мисълта си.
Затварям телефона и го хвърлям на пясъка. Искам да отида да съживя делфинчето и да отплавам с него надалече. Ива обаче пак ще страда. Защото няма да ме има. Чудя се какво да направя. Как хем делфинчето да е живо, а и аз да си остана с нея.
Двамата с Вед сме дефектни мъже, но една жена не ни заменя за нищо друго, което е по-младо и в изправност. Ето на това аз му казвам приказка с щастлив край. В това да куцаш с левия крак имало нещо еротично. Не знаех. Да бъде!

К. И. К.

Iva Photography

Книгите: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1182609083441573&set=a.474651840903971

#литература #книги #романи #разкази #проза #кучета #животни #изкуство @топ фенове Дафори ЕООД

29/04/2025

След инжекциите за хора с диабет, които се използват от здрави хора, за да свалят наднормени килограми, изглежда идва ред на нова мода: операции на стомаха за намаляване на теглото. Тези операции не са от скоро, но се правят когато затлъстяването е довело до тежки и животозастрашаващи болести. Какви рискове крият тези операции и дали са най- доброто решение на проблема затлъстяване. Статия -отговор на този въпрос беше един от най-четените текстове в съботния в. Труд. Автор е д-р Людмила Емилова. А заглавието е

Операция отслабване:
НЯМА СТОМАХ - НЯМА ПРОБЛЕМ

Какви рискове крие бариатричната операция на стомаха с цел намаляване на теглото? Гледната точка на един холистичен лекар с богат опит

Операцията на стомаха с цел намаляване на теглото се нарича бариатрична. При нея се премахва около 70-80% от стомаха, като се оставя тесен „ръкав“ с големината на банан. Тази насилствена мярка срещу лакомията е с благородна цел: да се пребори затлъстяването, водещо до болести като диабет тип две, хипертония, инсулинова резистентност, сънна апнея, артрит, сърдечни заболявания и т.н. Но тази операция има много общо със сталинистката философия: „има орган - има проблем, няма орган - няма проблем.“

Наистина, тя дава резултат: пациентът ударно сваля килограми. И е принуден (да, принуден) да се обърне към по-здравословен начин на живот. Но за съжаление не всички хора с бариатрична операция успяват да го направят. И тогава здравословните им проблеми стават много сериозни. В моята клиника понякога идват пациенти с изрязан стомах, които отново преяждат, отново употребяват алкохол, а болестите са се върнали. Или такива, които живеят здравословно след операцията, но имат анемия, нарушен метаболизъм, ниска кръвна захар. Единствено строгият режим на лечебно гладуване ги е спасявал от по-сериозни здравословни проблеми.

Защо е необходима тази драстична операция при здрав стомах, която крие сериозни рискове? Защо е необходимо човек да става медицински „турист“ и да дава куп пари, за да му изрежат здрав орган? Болестите, свързани със затлъстяването, могат да бъдат повлияни с бариатрична операция, така е, но рисковете от нея не са малки: усложненията и смъртността след такива операции стигат от 0,1 до 1 процент в краткосрочен план. Дългосрочните рискове включват развитие на остеопороза, авитаминоза, минерален дефицит, ниска кръвна захар, депресия, отключване на сърдечно заболяване, нарушения в кръвосъсирването. Всичко това е свързано с неспазването на диета и с това, че пациентът се връща към стария начин на живот. Но дори когато живее здравословно, когато диабетът му е в ремисия, а кръвното е нормализирано, това не винаги означава, че е напълно здрав. Защото е нарушена функцията на един от най-важните органи в тялото му – стомаха. Той не е просто кух мускулен орган, склад на храна, и лигавицата му не е просто „покритие“, а ролята му не е само да разбива и смесва храната с произвежданите от жлезите стомашни сокове. Да отнемеш 70-80 процента от този орган съвсем не е безобидно, така се нарушават метаболитните процеси, така организмът се лишава от жлези, произвеждащи смес от солна киселина, ензими и слуз, която не само разгражда протеините, но и унищожава патогените. Природата е „изчислила“ площта на стомашната тъкан така, че да осигурява на организма най-добрата защита. В стомаха се намира една част от имунните клетки на организма. В лигавицата на стомаха също така се отделя вещество, благодарение на което в тънките черва се усвоява витамин В12.

Намаляването на теглото не може да е единствената цел на бариатричната операция. Не постигат ли същото и хората, които избират безкръвния и комфортен, а и доста по-евтин метод на омекотеното гладуване, без да подлагат тялото си на рискове? Теглото на човек, който избира лечебното гладуване, намалява постепенно, особено ако съчетае дългите 20-дневни гладувания веднъж или два пъти годишно с периодично гладуване по схемата 16-18 часа без храна на денонощие, т.нар. фастинг, или гладуване по лунните цикли, или режим на плодове един ден в седмицата. И ако, разбира се, промени начина си на хранене и намали драстично или изключи животинските храни. Десетки хиляди хора са успели да отслабнат трайно и да се сбогуват с диабета, хипертонията, подаграта, апнеята и т.н. с метода на лечебното гладуване с плодове и чай. Някои наши пациенти свалят по 30–40 кг с този метод в течение на година. Имаме пациенти, успели да свалят по 50, дори 60 кг в течение на две години. В книгата „Гладната революция на д-р Емилова“ такива пациенти разказват как лечебното гладуване е променило живота им, а раздялата с наднорменото тегло ги е направила здрави.

Всеки може, стига да иска, защото проблемът на болния и затлъстял човек не е в стомаха, а в главата.

29/04/2025

След празниците и богатите трапези е добре да се върнем към умереното, осъзнато хранене. Не броене на калории и драстични диети, след които сме озверели от глад, който не можем да контролираме и отново преяждаме, а едно съзнателно пречистване с режим на плодове и чай с мед( ако няма висока кръвна захар, разбира се.) И е добре да правим такова омекотено гладуване периодично, вслушвайки се в сигналите на собственото си тяло.

ПЕРИОДИЧНОТО ГЛАДУВАНЕ НЕ Е ДИЕТА, А МОДЕЛ ЗА ХРАНЕНЕ. ПЪТ КЪМ ЗДРАВЕТО!

Да, много хора ще реагират отрицателно на израза „периодично гладуване“. Но това е различно от глад – понятие, което в съзнанието на хората е свързано със страдания и лишения. Когато говорим за периодично гладуване имаме предвид лечебно гладуване, което се прави периодично: един по-дълъг период през годината, например 10,15,20 дни в зависимост от здравословното състояние и целите, които си поставяме. Задължително последвано от правилно захранване! Нашият метод за периодично гладуване, който практикуваме в клиниката, е известен – с плодове и чай с мед. Периодично гладуване е и ако оставаме един ден от седмицата на плодове и чай. Но има и един друг вид периодично гладуване – когато оставяме пауза от 16-17 часа всеки ден, в която не поемаме храна. Ако вечерята е в 19 ч. вечерта, обядът на другия ден е в 12 ч. Сутрин закусваме с топъл билков чай или смути. Ако сме много гладни, два часа след това можем да хапнем плод. Това е модел на хранене, а не вид диета! Все по-популярен е в
западноевропейските страни, наречен фастинг (от fast – пост). Разбира се, че е важно какво ядем през останалите 16 часа от денонощието! Известен е и нашият модел на здравословно хранене – без животински продукти. Но, разбира се, всеки човек трябва да постигне онзи модел на хранене, който го прави не само по-здрав, но и по-енергичен, и по-щастлив.
Какво можем да постигнем с фастинг, или всекидневна 16 часова почивка от храна?
🍎
През този период на въздържание храната, която сме поели предишния ден се усвоява без остатък. Организмът си почива, а липсата на храна, с която да е ангажиран го насочва към очистване на „клетъчния боклук“ – всичко онова, което е излишно и вредно за клетките. Процесът е известен като автофагия, и за това сме писали нееднократно. Клетките се рециклират и обновяват. За имунната система това е възможно най-добрият „стимулант“, нито едно лекарство или добавка не могат да заместят естествения процес на обновление на имунните клетки!
🍎🍎
Процесът на очистване по време на паузата означава, че организмът посяга към мазнините в тялото, за да си осигури енергия. Така губим мазнини, в които се складират токсините, намаляваме бавно и неусетно теглото си. Хора, които практикуват всекидневния фастинг скоро установяват, че поясът от тлъстинки около корема е намалял. А тези тлъстинки, наречени висцерални са опасни – лекарите ги свързват с риск от инфаркт и инсулт.
🍎🍎🍎
Периодичното гладуване от 16 часа всеки ден може да ви спаси от инсулинова резистентност и хиперинсулинемия – предвестниците на диабет тип две. С него се понижава кръвната захар и нивата на инсулина. Инсулиновата чувствителност се подобрява, хормоните в тялото се балансират, включително и инсулина.
🍎🍎🍎🍎
Периодичният фастинг намалява лошия холестерол в кръвта – това е единственият сигурен начин да се изчистят кръвоносните съдове, не с лекарства! Това дава прилив на енергия на тялото, защото облекчава сърцето и кръвообращението. Сърцата на хората, които гладуват, са по-здрави.
🍎🍎🍎🍎🍎
Процесът на очистване на клетките от клетъчния боклук потушава огнищата на възпаление вътре в тялото. А от тези възпаления тръгват много автоимунни болести и ракови образувания.
🍎🍎🍎🍎🍎🍎
Периодичното гладуване подмладява организма. Най-големият орган – кожата, веднага изважда на показ ползите от него: тя се изчиства, изчезват възпаленията, става по-свежа и млада, а това отразява състоянието на организма.
🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎
И не на последно място – периодичното гладуване ни помага да се дисциплинираме в храненето, да въведем ред, да имаме свой метод и ритуали, към които да се придържаме. Отслабването, свалянето на мазнини и килограми регулира и нашия апетит. Всяка една стъпка в новия модел на хранене води към друга, към цяла система, която ни извежда на пътя към здравето.

29/04/2025

Тя е на 88! А усмивката и благият й поглед са поне половин век по-млади. Малко са хората на нейната възраст, които идват в клиниката ни и наравно с по-младите гладуват 20 дни на плодове и чай, правят разходки, гимнастика, и са все усмихнати, и пълни с оптимизъм през цялото време! Тя е Нина Георгиева, един от най-прекрасните и вдъхновяващи хора, които са идвали при нас!
Нина за първи път дойде през 2019 г., подпирайки се на бастун, за да може да се придвижва въпреки болките в коленете и огромното тегло за невисокия й ръст – 110 кг! А сега тежи 29 кг по-малко!!! И се движи бавно, но леко и уверено, без бастун.
Какво казва за себе си великолепната Нина:
„Аз съм по професия инженер-геодезист, работила съм на всички големи български язовири. Тогава се строеше много. Пътувах непрекъснато и естествено, хранех се нередовно, нездравословно, с много месо и сирене. Дойдох при д-р Емилова заради тромбозата на краката. Лекуваха ме с инжекции хиалуронова киселина в коленете. Имах и подагра, силно увеличена пикочна киселина. Мислех си, че е късно за такъв режим на плодове и чай, но се оказа, че не е така. От лекциите на д-р Емилова научих, че спирането на млечните храни, които аз много обичах, ще помогне на ставите да се възстановят. Казеинът в млякото пречи на образуването на синовиална течност в ставите, каза д-р Емилова на една от своите лекции. Бях изумена: та това е обратното на всичко, което са ми обяснявали за ставите от години! И аз го направих – спрях млечните, започнах да се храня внимателно, разумно, природосъобразно, да правя периодични гладувания. Всяка година най-малко веднъж правя по 20 дни на плодове и чай с мед и се захранвам 10 дни. Успях да си върна голяма част от подвижността и енергията, а това не е малко на моята възраст! Чувствам се прекрасно. Сега тежа 81 кг, но искам още по-лека да стана.
Вдовица съм и трябва да се грижа сама за себе си и да помагам на семейството на единия от синовете ми, който има множествена склероза. Той завърши магистратура по финанси в САЩ, работи 10 години там. А после още 10 години беше регионален директор на голяма чуждестранна банка у нас. От стреса и напрежението се разболя. Имам две внучки от него. И трима внуци от големия ми син, който е от 89 г. в САЩ, където работи като програмист.
Искам да кажа на всички, че никога не е късно да се погрижите за себе си и да отворите ума си и сърцата си за ново познание. Трябва да минаваме достойно през живота.“
Благодарим ти за мъдростта и достойнството, което носиш, прекрасна Нина! За уроците и любовта, която излъчваш! Бъди здрава!

Приятели на Еньовден!На този Празничен Ден-Лазаровден Ви пожелаваме Здраве!И вяра!Както Възкръсването на Лазар е дало Вя...
12/04/2025

Приятели на Еньовден!
На този Празничен Ден-Лазаровден Ви пожелаваме Здраве!
И вяра!
Както Възкръсването на Лазар е дало Вяра и Надежда на хората, нека всеки да вярва в доброто !
Добрите мисли и вярата са здраве!
Днес е и Денят на Космонавтиката! Символ, че човек е толкова голям колкото са мечтите му!
Пожелаваме Ви Здраве, за да сбъдвате мечтите си!

01/03/2025

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И МИСЛЕТЕ ДОБРО!
ДОБРОТО Е ЗДРАВЕ!

20/01/2025

"На човек са му нужни две години да се научи да говори и още петдесет да се научи да мълчи."
Ърнест Хемингуей

Address

Sofia

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Еньовден posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Еньовден:

Share