30/01/2023
Након претходне објаве, у којој смо се сетили првог рода у Од злата јабуци, сада ћемо отићи и корак даље и рећи пар речи о припремама за заснивање воћњака, односно о садном материјалу који смо користили. 🌳
Како органска воћарска производња има посебне захтеве према гајеним сортама и подлогама, у смислу њихове отпорности на проузроковаче болести и штеточине, прилагодљивост различитим временским условима и стресу, бујности, тако је и садни материјал који се користи у органској производњи специфичан.
Када смо прикупили све захтеве које саднице за наш воћњак треба да испуне, схватили смо да тако нешто у том тренутку не можемо да добијемо у комерцијалним расадницима у Србији и на крају смо одлучили да се упустимо у то да их сами произведемо. Набавка калем гранчица изабраног сортимента била је сложен посао, а набављали смо их са разних страна. Након тога, морали смо правилно да их припремимо и складиштимо, на одговарајућој температури и влажности ваздуха, како гранчице не би дехидрирале. Осим калем гранчица, набавили смо и подлоге, па смо у фебруару 2017. извршили собно калемљење енглеским спојем. Само калемљење препустили смо искусном калемару, који нас је одушевио спретношћу и брзином којом је калемио. Причао нам је да за дан окалеми више од 3.000 подлога. 😃
Калемове смо стратификовали у влажној пиљевини и оставили на калусирање, тј. да рана од калемљења почне да сраста и успоставе се проводни судови између подлоге и племке, што је предуслов за то да из калема добијемо садницу.
Саднице смо одгајили на својој окућници, уз заливање кап-по-кап. Садња калемова је била почетком априла, када више није било опасности од јачих мразева. На сликама можете видети како је наша "школица" изгледала непосредно после садње, као и касније, у мају, када су калемови већ почели да расту. Пријем калемова био је добар - преко 95%. 2017. година је била неповољна за производњу садног материјала, јер су летње температуре биле изразито високе, али смо успели да добијемо добре саднице, које смо у новембру и децембру 2017. пресадили на стално месту, у воћњаку који смо тада и засновали. 😊
Наставак у коментарима. ⬇️