18/03/2025
ROZMOHL SE NÁM TADY TAKOVÝ NEŠVAR....kreatin ( a spousta dalších doplňků stravy)❗️
V těchto dnech končí termíny na podání přihlášek na vysokou školu se zaměřením na sport . A tak už poslední dva měsíce celé dny neděláme nic jiného než vyšetřujeme uchazeče o studium.
Bohužel pokračuje trend z minulých let a výrazně přibývá těch, kterým v rámci této prohlídky diagnostikujeme vysoký krevní tlak (hypertenzi).
Obvykle jsou to mladí muži , kteří mají několik společných rysů:
☝️výraznou svalovinu , na první pohled jsou velmi "nabušení"
☝️na druhý, bližší pohled svalovina vypadá jako prosáklá nebo nateklá.
☝️ dosud se nikdy s ničím neléčili
☝️výkonost dle Watt/kg v oblasti průměru až podprůměru pro danou věkovou kategorii, oproti předešlým vyšetřením pokles výkonnosti
☝️užívají pravidelně kreatin, velmi často v kombinaci s "nakopávači" (koffein, taurin, guarana..), občas energeťák, kratom nebo žvýkací tabák
☝️nesportují vrcholově ani výkonnostně
☝️ hodnoty klidového tlaku v klidu (výrazně) nad 140/90
Moje otázka je PROČ❓️❓️
U všech vede užívání kreatinu k zbytnění svaloviny (na fotkách na instagram bude vypadat výborně) , ale nikdo z nich nepodává lepší, nebo alespoň nadprůměrný fyzický výkon během zátěžového testu. Všichni přichází , protože chtějí studovat sport, dalo by se očekávat , že budou mít blízko také ke zdraví a zdravému životnímu stylu, kterému by sport měl napomáhat, ale při tom mají ve 20ti letech hypertenzi.
Kladu si otázku jestli takto mladí lidé, kteří nezvládají tréninky (na volnočasové a rekreační úrovni) bez nutnosti užívat kreatin a řadu dalších doplňků stravy mají být v budoucnu trenéry nebo učiteli dětí❓️❓️
V minulém týdnu jsme vyšetřoval 6 chlapců jednoho oddílu kopané ve věku 13- 15 let, všichni měli hypertenzi (145-160/90/95).
Všichni užívali kreatin na doporučení kondičního trenéra jednoho z chlapců, "aby zvládli trénink" O mizerné výkonosti , nízkém V02 max asi hovořit nemusím. Neměl by se kondiční trenér spíše zamyslet nad
NUTRICÍ☝️
REGENERACÍ☝️
TRÉNINKEM☝️