15/01/2026
Na kakau není co vymýšlet ne?
Mlíko, granko a čaau ✌️
VELKEJ OMYL 😬❗️
Mléko teď nechme stranou, volte to nej, co můžete sehnat. Jestli živočišné nebo rostlinné je mi pro tento příspěvek jedno.
Z rostlinných preferuji kokosové.
✅Zajímá nás, jak to mléko „VYTUNIT“ 💪 o další suroviny/živiny, aby to nebyly jen kalorie navíc (o které nám ale taky jde!).
Skrz mikroživiny nám záleží na kvalitě surovin.
➡️KAKAO/ČOKOLÁDA
je na tom z hlediska specifik výběru stejně jako víno. Nechcete žádný čůčo. Chcete výběrové, NEALKALIZOVANÉ kakao. Které obsahuje, to co má obsahovat -> minerální látky, polyfenoly. A díky kakau získáváte samozřejmě i kvalitní tuky a vlákninu.
Naprosto upřednostňuji čokoládu a kakao Madagaskar
➡️KOLAGEN (hovězí základní WOLDO splňuje obecně vše potřebné)
pro bílkoviny pro děti 1-2 lžičky, pro vás 1-1,5 odměrky). Pokud vám jde o více plnohodnotných bílkovin, tak pak přidejte protein K nebo MÍSTO kolagenu. 1.6g bilkovin/kg hmotnosti by pro vás měl být standard.
➡️MED
Jako svělý zdroj sacharidů i malého množství dalších látek (docela zanedbatelné a primárně přidáváme pro sladkou chuť).
DALŠÍ POKROČILEJŠÍ MOŽNOSTI (kde to začíná být zajímavý):
➡️1-4 kapsle kolostra - pro imunoglobuliny, laktoferrin, růstové faktory
➡️1-2 kapsle kefíru - jako zdroje širokého spektra probiotik a enzymů
Oboje pro střevo i imunitu.
TIPY:
Pro více tuku, cholesterol, mikroživiny, strukturu/konzistenci lze přidat žloutek (syrový, ano syrový). Energeticky to posouvá o dost dál.
POSTUP:
Mléko mírně ohřejete - na prst vlažné. Na hrnek mléka přidáte LŽÍCI kakaa. LŽIČKU medu. Volitelně žloutek. Kolostrum a kefír dle vašich potřeb.
Mixněte tyčovým mixérem (stačí i shaker).
🫀 Sofinka (necelých 6 let):
1/4 hrnku mléka
1/4 odměrky kolagenu
1 žloutek
1 kapsle kefír
1 kapsle kolostrum
1/2 lžičky medu
1 vrchovatá lžička kakaa
PRO SEBE jedu kakao po lžících a sacharidy (med), tuky (žloutek) si reguluju podle výdeje nebo chutí.
Všechny suroviny pořídíte na .cz se slevou MLYNEK10CZ (dlouhodobá spolupráce)
⚠️Upozorňuji na to, že kakaa a čokolád je omezené množství a další várka bude zas za rok. Tak případně neváhejte a udělejte si zásobu.