Városgazdálkodási Kft. Balmazújváros

Városgazdálkodási Kft. Balmazújváros Balmazújvárosi Városgazdálkodási Nonprofit Közhasznú Kft.

E-mail: [email protected]
Tel.: +36 (70) 932-4500
Fax: +36 (52) 580-678
4060 Balmazújváros, Vasút sor 1/a

30/01/2026

Mint minden település, Balmazújváros is megkapta tűzifa adagját. A volt gyepmesteri telepre lett leszállítva, ahol a tűzoltók feldarabolták. Ezúton mondunk köszönetet munkájukért. A polgármester Asszony e-mailben felkérte a Városgazdálkodást, hogy szállítsuk ki a 3 mázsa per fő famennyiséget a rászorulóknak, igénylőknek. 60 főnek kaptuk meg a nevét, címét az önkormányzattól. 57 fuvar volt a speciálisan kialakított teherautókkal amit kiszállítottunk. 3 fő nem volt otthon és 9 főnek sajnos nem jutott fa. 3 fuvart saját erőből oldottak meg az igénylők.
Köszönetet mondok a Városgazdálkodás dolgozóinak és a közmunkásoknak is, akik ebben a munkában részt vettek. Az első napon esőben kellet dolgozniuk de fontos cél volt, hogy mindenki minél előbb hozzájusson a tűzifához ezért a rakodást és a szállítást esőben is végezték. A munka másfél napot vett igénybe.
(Kalmár Zoltán)

14/01/2026

Tisztelt Lakosság!
Próbálunk mindent elkövetni azért, hogy a hóhelyzet városunkban a lehető leggyorsabban elmúljon, de legalábbis csökkenjen. Anélkül, hogy panaszkodásnak tűnne újból leírom amit már többször is írtam, hogy a Városgazdálkodási Kft-nek nem sok lehetősége van a jelenlegi akadozó anyagi támogatás mellett a leghatékonyabban dolgozni a rendelkezésünkre álló gépparkunk és annak műszaki állapota miatt. Gond, hogy még mindig nem kaptunk meg kilenc millió forintot, ami az elmúlt két hónap támogatásának egy jó része. A problémák is üldöznek bennünket. A két hótoló gépünk egyikének a kereke tört ki, nem bírta a hideget és a fagyott hókupacokat. Röviddel utána a nagyobb gépünknek a kormánya tört el. Ezt a kollégáink megjavították, de az előző problémához Lengyelországból kellett alkatrészt rendelni, amihez ismeretség útján tudtunk hamar hozzájutni. Ennek javítása még folyamatban van. Ezek után nem volt mit tenni, a hatékonyság érdekében egy újvárosi vállalkozót kértem fel, hogy segítsen a hóeltakarításban ha tud. Készséggel állt rendelkezésünkre és viszonylag mérsékelt áron tudtunk szerződést kötni. Nagy géppel rendelkezik, hatékony és jó munkát végez. A lakosság egy része igen türelmetlen. Kaptunk és kapunk hideget-meleget. Én mindenkit megértek, mert valóban szokatlanul nagy a hó és a síkosság annak ellenére, hogy kollégáim éjt nappallá téve lelkiismeretesen végzik munkájukat. Ezúton is megköszönöm nekik.
Kérem Önöket legyenek türelemmel, előbb-utóbb minden utcába el fogunk jutni.
(Kalmár Zoltán)

13/01/2026

Válasz egy polgármesterhez nem méltó bejegyzésre:
Tisztelt Polgármester Asszony. Ha jól tudom a születési évét, Ön még a világon sem volt, amikor én már a téli hó-eltakarítással foglalkoztam az akkori Városgondnokságon, ahol rendelkezésre álltak megfelelő anyagi és technikai eszközök. Jelen állás szerint hónapokat csúsznak a Kft. havi támogatásával. Pénz úgy tűnik számomra, hogy nincs, vagy ha van, akkor „csepegtetve” kapjuk meg ami jár nekünk. Ilyen helyzetben nagyon nehéz előre tervezni, hiszen a sót azonnal ki kell fizetni, a vállalkozót azonnal ki kell fizetni. Arról nembeszélve, hogy az elöregedett gépparkunkkal, mely lépten, nyomon elromlik, folyamatosan javítani kell, nagyon nehéz dolgozni. Ez nem a karbantartás hiánya miatt van így, hanem a gép és eszközpark elöregedése miatt. A felkészültségről csak annyit, hogy 14 tonna sót raktároztunk, mert tavaly ez bőven elég volt úgy gondoltuk az idén is elég lesz, de ha nem veszünk. Ha szétnézne a sópiacon, hamar rádöbbenne, hogy sót szinte lehetetlen venni, vagy ha van valahol, annak annyi az ára amennyiért mi vettük, Nem kellene ilyen sejtető megállapításokat tenni, mint amit leírt, mert akkor én is megkérdezhetném, hogy miért nem újvárosi vállalkozót keresett, miért egy idegent? Hogy itt ki volt a nem kellőképpen előre látó, azon el lehet vitatkozni. Igen. Jobb lett volna, ha Ön sem szólal meg ebben a témában, mert ezzel nem csak engem (bár tudom, hogy ez a cél), hanem a Városgazdálkodás éjt nappallá téve dolgozó kollégáit is megsértette.
Tudja Polgármester Asszony, Önnek arról kellett volna gondoskodni, hogy a Kft. megkapja a havi támogatását, amiből könnyebben tudtuk volna megoldani a hó-helyzet pénzügyi részét, hiszen más kiadásaink is vannak. Azt viszont határozottan ki kérem magamnak, hogy belemagyarázza, politikai alapon történt a hó-eltakarítás. Mi nem úgy dolgozunk, szemben Önnel és társával, hogy a politika határozza meg tetteinket, életünket, Én és a kollégáim a legjobb belátásuk szerint dolgoztak minden politikai belemagyarázás nélkül. Ja, és vesse már össze a szomszédos településeket Újvárossal. Sehol nem jobb a helyzet, sőt.
Irományának az utolsó bejegyzése számomra teljesen értelmetlen. Én nem a KBE egyesületnek, de még csak nem is Önnek akarok megfelelni, hanem a városnak. Ha ezt Ön másképp látja, azt nagyon sajnálom. Ha már mindenképpen a felelősségről beszélünk, akkor megkérdezem, hogy a közmunka-program traktorát, amit évek óta bevetünk a hó-eltakarításba, miért nem javították meg lassan egy éve. Én már tavasszal jeleztem, kollégám meg már többször is szólt ez ügyben. A gép azóta is ott áll használhatatlan állapotban. Ezért ki a felelős? Nem a polgármester?
(Kalmár Zoltán)

09/01/2026

Fejlemények. Ma fél kilenc tájékán a megbízott idegen cég öt tonna sót behozott a Városgazdálkodási Kft-be. (Azt, hogy ezt ki fizeti még nem tudom, mert én még semmilyen szerződést nem láttam). Ebből három tonnát leraktak két tonnát elvittek, hogy sóznak (-14C fok volt) Hamar rájöttek, hogy ez nem működik, mert egy tonnát fél tíz körül visszahoztak (egyet kiszórtak). Megy minden "simán".
(Kalmár Zoltán)

08/01/2026

Hát ez furcsa.
Munkaidő után tudomásomra jutott, hogy egy listás képviselő, nevezetesen Tóth Attila és egy önkormányzati dolgozó, akinek a nevét itt nem írom ki, a délutáni órákban bejöttek a Városgazdálkodási Kft. telephelyére. Érdekes módon nem az ügyvezetőt keresték, pedig megtalálták volna, hanem a dolgozókat, vagy csak egy dolgozót (ezt nem tudom biztosan, holnap kiderítem) akit (akiket? ) arra utasított, hogy menjenek és sózzák az utakat, mert az a nem újvárosi cég, akit a PM megbízott az utak takarításával, a sózás után menne tolni. Ez nagyfokú hozzá-nem értésről tanúskodik, ugyanis a sózás után, főleg, ha már hűl a levegő, nem olvad fel a jég, vagyis a havat a sóval együtt letolják. Hát ez számomra kissé furcsa volt mindenesetre, mert 1.: egy listás képviselő milyen jogon utasítja a VGKft. dolgozóját, vagy dolgozóit. 2. Valószínű, hogy a képviselő úr nem volt tisztában azzal, hogy a sózásnak csak akkor van értelme, ha a hőmérséklet tartósan -4 C fok, vagy a fölött van. Ez alatt, csak a drága sót pocsékoljuk. 3. Szeretném tudni, hogy miért nem jöttek be az irodámba és beszéltük volna meg a várható munkákat.
Kezembe került egy olyan térkép amin be voltak jelölve azok az utcák amit a nem újvárosi vállalkozónak kellett volna sózni és tolni. Ezeket az utcákat mi már mindet toltuk és sóztuk. Én sok utcán végig mentem. Nem azt mondom, hogy mindenhol rendben volt a felület, de a VGKft. eszközeivel nem vagyunk, voltunk képesek mindenhol többször is végig menni. Én jónak láttam volna, ha összeülünk és mint évekkel ez előtt már megtörtént, újvárosi vállalkozóknak ajánlottuk volna fel a lehetőséget a segítségre, mert engem többen kerestek ez ügyben (az egyik a Bánlakon csinált ingyen és bérmentve egy demonstrációt, hogy lássuk, van alkalmas eszköze.) Kellett, kell a segítség, de erre lett volna újvárosi vállalkozó is, nem egy idegen. Csináltunk volna egy térképet arról, hogy ki merre sóz és tolja a havat. Sajnos ez nem történt meg. Az idegen vállalkozó bejött a VGKft-be azzal, hogy adjunk neki sót. Ezt a kérését teljesítettük annak ellenére, hogy nagyon nehéz beszerezni. Egyébként neki sem volt jobb sószórója, mint nekünk.
Végezetül engedtessék meg, hogy elmondjam, hogy lehet szapulni a VGKft-t. De tudni kell, hogy azokkal az eszközökkel, gépekkel, melyek rendelkezésünkre állnak, folyamatosan, hajnal fél háromtól, fél négytől dolgoztak az embereink, egész nap. Hogy miért nem kezdtük korábban? mint ahogyan az egyik facebook bejegyző írta, hát azért, mert meg kell várni, hogy leessen az a mennyiség, amit már lehet tolni.
Kár, hogy ebből is, mármint a hóeltakarításból politikát csináltunk!
(Kalmár Zoltán)

07/01/2026

Tél van.! Ez a szokatlanul nagy hó már két éve nem volt városunkban, mondhatnám, nem vagyunk hozzászokva. A Városgazdálkodási Kft-nek ilyenkor nagyon sok dolga akad a hóval és a faggyal. A rendelkezésünkre álló eszközökkel munkagépekkel folyamatosan dolgozunk. Hajnal fél négy körül kezdtük a hétfőt, a keddet és a szerdát is. Az embereink szó nélkül felvették, felveszik a munkát és a megbeszélt sorrendben végzik a sószórást és a hóeltakarítást. Sajnos a hó nagyobb ütemben esik mint amilyen ütemben azt el tudjuk takarítani, de nem adjuk fel, megállás nélkül dolgozunk, többen vannak akik túlórában is dolgoznak. Sajnos a lakosok egy része türelmetlen. Facebookra írogatnak vagy teljesíthetetlen kérésekkel a Városgazdálkodásra telefonálnak sokszor eléggé ingerült formában, de mi türelmesek vagyunk, próbálunk nyugodtan válaszolni. Azt tudomásul kell venni, hogy a jelenlegi eszközeinkkel nem tudunk gyorsabban dolgozni. A megoldás az lenne, ha kibővítené a város az eszközparkot, de átmenetileg a bérmunka igénybevétele is gyorsíthatná a folyamatot. Valamelyik megoldást a 2026. évi üzleti tervünkbe be fogom építeni, mert 2026-ban is lesz tél.
Már többször írtam, hogy az ingatlantulajdonosoknak törvényi kötelezettsége a saját ingatlana előtt a síktalanítás és a hó eltakarítás. Ez a boltokra is érvényes. Amennyiben valakinek az ingatlana előtt valaki elcsúszik, orvoshoz, ne adj' Isten kórházba kerül, az ingatlan tulajdonosa kártérítést, kórházi ellátást köteles fizetni.
De nem riogatok senkit, csak szeretném kérni a lakosságot, hogy ha tehetik legalább a saját ingatlanuk előtt takarítsák el a havat és csúszásmentesítsenek.
A Városgazdálkodási Kft. folyamatosan fog dolgozni.
(Kalmár Zoltán)

A 2025. november 14-i testületi ülés margójára.Korábban többször elhangzott a város vezetőjétől és a fideszes képviselők...
16/11/2025

A 2025. november 14-i testületi ülés margójára.

Korábban többször elhangzott a város vezetőjétől és a fideszes képviselőktől, hogy a Városgazdálkodás 2024. évi beszámolóját csak akkor fogadják el, ha a céget egy vizsgálatra jogosult vállalkozás átvilágítja.
Megtörtént az átvilágításra jogosult kiválasztása, melyről a Polgármester Asszony értesítve lett. A vizsgálat a fideszes képviselők és a Polgármester Asszony által folyamatosan hangoztatott állításokat cáfolja. Nincs és nem is volt vagyonvesztés és áfa fizetési kötelezettség!!!
Az a tájékoztatás amit a Polgármester Asszony emlegetett az egy figyelemfelhívás volt részemről és a főkönyvelő részéről, (amit a könyvvizsgáló is megerősített) a testület felé, hogy amennyiben sürgősen nem hoznak döntést, abból baj lehet! A döntés megszületett, ennek ellenére továbbra is szajkózták, szajkózzák igaztalan vádjaikat.
Mellékletként csatolok két oldalt a vizsgálati jelentésből, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, amit fentebb leírtam.
A beszámolónk elfogadásának semmiféle akadálya nincs. Amennyiben mégsem fogadják el, abban az esetben a Városgazdálkodás megszűnik, ezzel hetvenkét ember megélhetését kockáztatják.
(Kalmár Zoltán)

21/10/2025

"Szeressük egymást Gyerekek!"
Senki ne gondolja, hogy nem világos számomra, hogy személyem enyhén szólva nem kívánatos néhány jelenleg -egyelőre még- hatalmon lévő városvezető számára. Azon én már túl vagyok, hogy a Facebookon olvasgassam a mocskolódásokat, a hazugságokat, a csúsztatásokat, az álinformáció terjesztéseket. Szomorúnak látom, hogy az „eltakarításom” érdekében képesek feláldozni egy jól működő céget az ott dolgozó 35 fő állandó dolgozóval és 45 fő közmunkással együtt azt állítván (természetesen ez is hazugság) hogy nem adtuk le időben az első féléves beszámolónkat. Leadtuk, de két testületi ülésen sem lett elfogadva, annak ellenére sem, hogy a könyvvizsgáló a felügyelő bizottság, a belső ellenőr és az első menetben a pénzügyi bizottság is elfogadta. Nyilván ez is személyem elleni „akció”. Hosszasan lehetne erről (is) beszélni, írni még, de most nem ez az oka írásomnak. Sok aljas támadáson túl vagyok már (a főkönyvelőmmel együtt), de a mostanira úgy gondolom reagálnom kell. Barátaim, kollégáim hívták fel a figyelmemet a polgármester asszony (vagy közösen Tóth A-val?), irományára, de erre nem reagálok, nincs értelme. Annyit azért megjegyzek, hogy ha a várossal is ilyen energiával, vehemenciával és arroganciával foglalkoznának, mint a hazugság gyártással és a gyűlöletkeltéssel, a város rövidesen felvirágozna. Viszont amit a listás képviselő asszony Béke Imréné és egy rejtélyes Tar József nevezetű egyén és társai írtak, arra úgy gondolom reagálnom kell. Ezek a személyek azt állították, hogy a Városgazdálkodási Kft. egy vasárnapi napon nyitva volt azért, mert a KBE csoport tagjai itt tartottak gyűlést és közben iratdarálás is folyt. (Ezeket az írásokat lementettük.) Én hozzá vagyok már szokva az aljas és alaptalan rágalmazásokhoz, hülyeségekhez, de ez már túlmegy minden határon. Rövid válaszom a következő: A KBE tagjaiból egy percig sem volt még a Kft-nél senki. A Kft. irodáit vasárnap takarította a takarító nő mint mindig, ezért beállt autójával a telephelyre mivel piacos nap miatt máshol, a közelben nem volt hely. Az egyik dolgozónk, aki a piacra jött, látva hogy nyitva a kapu, szintén helyhiány miatt beállt a parkolóba (mint ahogyan azt munkaidőben minden nap teszi). Úgy gondolom ebben nincs semmi kivetni való (legalább is a normális gondolkodású embereknél.) Az egyik vasútépítő cég területet bérel tőlünk, ezért ők is bejárnak a számukra kijelölt helyre sokszor vasárnap is. Ez most is így volt. (A mindentudó firkásznak mondom, hogy van szerződésünk. )
A Kft. udvarán zöldhulladék darálást folytatunk. A darálékot kihelyezzük a város bizonyos területeire (parkok, ösvények, fák tövébe, stb.), már csak azért is, hogy ezzel megspóroljuk a Hajdúvidre történő átszállítás és elhelyezés költségeit. Valószínű, hogy aki azt állította, hogy iratmegsemmisítés folyt („iratdarálás”) az összetévesztette a zöldhulladék darálással. De bárhogyan is, ezt, amit az iratdarálással állított maximálisan visszautasítom, Ha a továbbiakban több ilyen lesz, fel fogom jelenteni és bizonyítsa be a bíróságon, amit állít. Az én tűrőképességem sem végtelen. Hasonló badarság az is, hogy én miattam kellett tízmillió forintot fizetni a volt gyepmesteri telepen lévő zöldhulladék elszállításáért. Hangsúlyozom: a hatóság nem szabott ki büntetést. (Erről a VGKft. Facebook oldalán már írtam egy hosszabb cikket.) És végül Béke Imrénének felhívom a figyelmét arra, hogy a VGKft. hosszú évek óta már nem KHT.
További jó gyűlölködést kívánok.
(Kalmár Zoltán)

Kutya dolgok (Egy testületi ülés margójára)Törvény szerint minden település önkormányzatának, így Balmazújvárosnak is go...
02/10/2025

Kutya dolgok
(Egy testületi ülés margójára)

Törvény szerint minden település önkormányzatának, így Balmazújvárosnak is gondoskodnia kell a kóbor ebek befogásáról. Mivel Balmazújvároson nincs ebrendészeti telep és a gyepmesteri tevékenység ellátását a Városgazdálkodási Kft. kapta meg feladatként az önkormányzattól, ezért 2017 novemberében Egyek Nagyközség Önkormányzata és a VGKft. között megállapodás jött létre a balmazújvárosi kóbor, illetve veszélyes ebeknek az egyeki gyepmesteri telepre történő befogadásáról. A szerződés határozatlan időre szól. Minden év elején (márciusban) küldik az aktuális - eddig mindig megemelt - díj összegét ajánlat formájában. A kóbor ebek befogására a Megrendelő szükséglete szerint, illetve lakossági jelzés alapján kerül sor. Havonta öt db, vagy akár több kóbor eb is beszállítható az egyeki gyepmesteri telepre. A VGKft. a -KSH által minden évben közzétett- lakosság szám alapján az egyeki gyepmesteri telep részére általános működési támogatást biztosít (rendelkezésre állás). Ennek összege jelenleg 100 Ft/fő, mely 2025. évre 17.600 fő lakost számítva évi 1.760.000.- Ft. Ha ezen az összegen „túlcsordulunk”, akkor már darabonként kell fizetni az átszállításért és a tartásért egy meghatározott összeget, mely a szerződésben van meghatározva, évente aktualizálva. A karanténozási díj 3.000.- Ft/nap, ezáltal a 14 nap kötelező karanténozás 42.000.- Ft. A beszállított ebekért, függetlenül a súlyuktól, 20.000.- Ft/db árat kell fizetni. Tehát egy befogott kutya 62.000.- Ft-ba kerül. A szállítás 300.- Ft/km díjban van meghatározva, illetve van egy alkalmankénti 1.000.- Ft/kiszállási díj is. A működési támogatásért –amit akkor is fizetni kell, ha egyetlen db ebet sem fognak be- a Szolgálató „Szolgáltatói rendelkezésre állás”-t biztosít. Az általános működési támogatás meg nem fizetése esetén, a szolgáltató (egyeki gyepmesteri telep) a szolgáltatást nem biztosítja és a szerződés megszűnését vonja maga után. Amíg az Önkormányzat nem rendelkezik saját, minden tekintetben megfelelő gyepmesteri teleppel, addig a fent leírt szerződéses viszonyt alkalmazni kell. (Kötelező, mivel a befogott ebeket nem kezelhetjük, azokat azonnal el kell helyezni.)
A Városgazdálkodási Kft. az elmúlt évben is több környékbeli ebrendészeti telepet megkeresett abból a célból, hogy esetleg kedvezőbb áron lehetőségük van-e elvállalni a balmazújvárosi kóbor ebek befogását és elhelyezését. Volt olyan, aki azonnal elutasította a felkérést kapacitás hiányában. Más város ebrendészeti telepe úgy nyilatkozott, hogy amennyiben Balmazújvároson látványosan rendeződne a helyzet abban a tekintetben, hogy lenne egy összeszedett, átfogó, komoly ebösszeírás, akkor talán lehetne szó az együttműködésről. Ebben az esetben befogott kutyák után kell fizetni, nem pedig előre egy egész évi díjat (a tavalyi ár kb. 23.000.- Ft volt kutyánként). Az ebösszeírás átfogó képet adna az ebek számáról, tartási helyükről, oltottságukról, arról, hogy rendelkeznek-e chippel stb. Ebben az esetben nem fordulna elő az a helyzet, ami a napokban is történt, hogy fajtajellegű, kozmetikázott, oltatlan, transzponderrel nem rendelkező (chipeletlen) kutyát - mely megharapott egy lakost és jelenleg is tart a veszettség elleni oltássorozatnak a felvétele - nem tudunk gazdához kötni és így nincs kit felelősségre vonni a történtek miatt.
Különbséget kell tenni kóbor és kóborló kutya között: az előbbi gazdás, az utóbbi gazdátlan. A tapasztalatok szerint sokkal több alkalmi vagy rendszeresen (pl.: kerítéshiány miatt) utcára járó gazdás kóborló kutya van, mint valóban gazdátlan kóbor kutya. Amennyiben a városban élő kutyák rendelkeznének chippel, sokkal kevesebb kutyát kellene befogni és elhelyezni az egyeki gyepmesteri telepen, ezáltal valóban megfontolandó lenne - illetve a város is alkalmas lenne arra -, hogy más gyepmesteri teleppel együttműködést kezdeményezzünk.
2025-ben az Önkormányzat pályázaton nyert ebrendészeti telep kialakítására 25.000.000.- Ft-ot Amennyiben ennek a telepnek a kialakítása rövid időn belül megtörténik, az egyeki szolgáltatásra vélhetően már nem lesz igény (szükség). A volt gyepmesteri telep jelenleg már nem felel meg a tevékenység végzésére, már csak azért sem, mert az eddigi használója, aki 2022. 12. 31-el saját akaratából felszámolta a tevékenységét, mindent megszüntetett és felszámolt.
Balmazújváros 2025. 10. 02.
(Kalmár Zoltán)

19/09/2025

Beszéljünk (írjunk) az igazságról

A jelenlegi városvezető „székfoglaló” beszédében azt hangoztatta, hogy ő a megbékélés polgármestere akar lenni. Lehet, hogy ezen az úton jár, de jelenleg az látszik, hogy ettől a céltól még nagyon távol áll. Látjuk, halljuk a testületi üléseken mi folyik, tapasztaljuk a mindennapokban, hogy úgy tűnik, mintha e-téren célját tévesztette volna. Hab a tortán az a sajtótermék, amely rendszeresen megjelenik a városban szinte minden házban, lakásban, egy sokak által jól ismert egyén szerkesztésében, írásaival, ami nem szól másról, mint az egyoldalú önfényezésről és a „másik oldal” szapulásáról, befeketítéséről hamis és valótlan állításokkal. Hát ezzel sem a megbékülést szolgálja. Jó, tudom, hogy az emberek többsége átlát ezeken az írásokon, sokan olvasatlanul kukázzák a lapot éppen e miatt, de azért ez nagy károkat tud okozni embereknek azoknál az olvasóknál, akik nincsenek teljesen képben az írásokkal, az állításokkal kapcsolatban. Ilyen írás volt, a -nem tudom kinek a tollából eredő (de nem is lényeges)- írás, ami a város zöldhulladék telepéről és kezeléséről jelent meg. Szoktam mondani, hogy nincs értelme reagálni azokra az alaptalan, rosszindulatú megnyilvánulásokra, ami ebben a „dicső” sajtótermékben megjelenik, de most úgy gondolom, hogy ezt a témát helyre kell tenni, mert nagyon sok butaságot, valótlanságot és alaptalan dolgot írtak e témában.
Kezdjük az elején. Balmazújváros viszonylag nagyváros, ahol nagyon sok zöldhulladék keletkezik mind a városüzemeltetés során, mind a lakossági részről. Amíg volt szeméttelepünk ezek a hulladékok leginkább oda kerültek. A gondok akkor kezdődtek, amikor a szeméttelep megszűnt. Ez persze dicséretes dolog volt, de maradtak elvarratlan szálak, mint például a zöldhulladék, vagy a kisebb mennyiségű építési törmelék és egyéb hulladék városon belüli elhelyezésének lehetősége. Mivel erre megoldást nem tudott biztosítani a város, egyetlen hivatalos út maradt, a keletkező hulladékokat át kell szállítani a lakosoknak és a Városgazdálkodásnak is, a hajdúvidi átvevő helyre. Persze ez pénzbe és időbe kerül, amit többen nem vállaltak, vállalnak mostanság sem, „másképp oldják meg!?”. A városüzemeltetésnek is gondot jelentett a nagy mennyiségben begyűjtött fűnyesedék, falevél, lombok, vagy a viharkárok okozta kitört fák, stb. elhelyezése. Egyetlen megoldás tűnt járható útnak, mégpedig az, ha ezeket a hulladékokat a város tulajdonában lévő, sokak által „sintértelepnek” nevezett külterületi ingatlanon helyezzük el. Ez a folyamat évekig tartott. A zöldhulladék gyűlt és gyűlt. Közben -mindenki tudja, hogy- a Városgazdálkodásnak és a közmunkának több vezetője is volt, akik pénz híján, sajátos módon próbálták eltüntetni a nagymennyiségű zöldhulladékot. Próbálkoztak például a város külterületén lévő gödrökbe való eltemetéssel, később darálással, de ez egyik sem volt megnyugtató megoldás. A mennyiséget erősen növelte, amikor a lakosságnak is meg lett engedve, hogy a sintértelepre tegyék a zöldhulladékaikat. Történt ez azért, mert a lakosság részéről nagy volt az elégedetlenség, a nyomás amiatt, hogy Hajdúvidre kellett átvinni. Valakinek nem tetszett ez a megoldás és feljelentették a hatóságnál az önkormányzati telephelyet. A környezetvédelmi hatóság többször megfordult a helyszínen és kötelezettséget írt elő a telephely kiürítésére. A feladat elvégzésére több árajánlat lett kérve arra alkalmas vállalkozóktól, végül az önkormányzat által kért, a többitől némileg kedvezőbb ajánlat lett elfogadva. Ez az összeg valamivel több, mint tízmillió forint volt, amiért a telephelyről az utolsó szálig el lett szállítva a felhalmozódott zöldhulladék. A környezetvédelmi hatóság a munkát jóváhagyta, BÜNTETÉST NEM SZABOTT KI! Tudni kell, hogy ez az összeg akkor is kifizetésre került volna, hogyha fokozatosan (apránként) lett volna elszállítva a zöldhulladék, de mivel erre fedezetet az önkormányzat nem biztosított, ez a munka tolódott. A telep kiürítését előbb utóbb, a hatóság kötelezése nélkül is végre kellett volna hajtani és összességében ugyanennyibe került volna, vagy még többe. Mégegyszer hangsúlyozom, a híresztelésekkel ellentétben semmiféle büntetést nem kellett fizetni, kizárólag az átszállítás és az elhelyezés díja merült fel, vagyis az önkormányzatot kár nem érte, a telephely viszont megtisztult. Azt tudni kell, hogy ezt a költséget a továbbiakban is ki kell fizetni, hiszen a városban minden évben keletkezik nagy mennyiségű fűnyesedék, levél, gally, stb. melyeket ismételten és folyamatosan át kell szállítani Hajdúvidre most is és a jövőben is. Ennek továbbra is rakodási, szállítási és elhelyezési költsége merül fel. Ezt a költséget a városnak a jövőben folyamatosan biztosítani kell a zöldhulladék kezelője számára.
A begyűjtéshez, az ideiglenes tárolás és kezelés engedélyezéséhez a telephelyet alkalmassá kell tenni. Be kell szerezni a szükséges engedélyeket. Amennyiben darálás is fog működni, erre külön engedély és eszköz is kell, csakúgy, mint a darálék esetleges értékesítésére. Mivel a telephely az önkormányzaté, ezeket az engedélyeket az önkormányzatnak kell beszereznie.
Ha a lakosság részére is engedélyezve lenne a zöld és egyéb hulladék elhelyezése a telephelyen, abban az esetben az átvétel személyi és tárgyi feltételeit is ki kell alakítani, továbbá egy tarifarendszert is ki kell dolgozni az átvétel, a tárolás, a kezelés, az átszállítás és a hajdúvidi elhelyezés fedezetére.

Zárásként mégegyszer leírom, hogy a híresztelésekkel ellentétben, a hatóság nem szabott ki büntetést a zöldhulladék kezelés miatt!

2025.09. 12.

Kalmár Zoltán
a VGKft. ügyvezetője

Munkám során járom a várost és azt látom, hogy ugrásszerűen megnőtt a forgalom Balmazújvároson. Már-már hasonlít egy nag...
08/09/2025

Munkám során járom a várost és azt látom, hogy ugrásszerűen megnőtt a forgalom Balmazújvároson. Már-már hasonlít egy nagyvárosi szintre, különös képpen a reggeli és a délutáni órákban. Próbálom sorrendbe állítani a gyalogosokra és a kerékpárosokra különösen veszélyes gócpontokat. Nálam az első helyen a nemrég átadott vasúti átjáró két oldalán lévő gyalogátkelőhely tűnik a legveszélyesebbnek. A Böszörményi úti oldali zebrán rengeteg gyerek, felnőtt és biciklis próbál átkelni, sokszor nem kis kihívás árán, főleg amikor a sorompót le, majd felengedik, mindenki egyszerre és türelmetlenül nekiindul útjának. Ez a kereszteződés igen veszélyes Az Arany János utcára mennek reggel a gyerekek az iskolába, délután ugyanez visszafelé. A Vasút sor felőli forgalom csak növeli a -nevezzük nevén-, zűrzavart. Sokszor rossz nézni milyen veszélyhejzetek alakulnak ki a gyalogosok (főleg gyerekek) és a járművek között. Ugyanez a sorompó Kastélykert felőli oldalán, ahol szintén tetézi a helyzetet az állomás felől érkező busz és egyéb járműforgalom. Ezen a zebrán több baleset is volt már és ha jól emlékezem az egyik halálos volt. Erre a területre már nagyon kellene a forgalomirányítás lámpákkal, de tudom, hogy ez nagyon drága beruházás lenne (bár, az emberéletnél nincs drágább én úgy gondolom). Sokat gondolkodtam és keresgéltem, hogy mit lehetne tenni annak érdekében, hogy ezek a baleseti gócpontok biztonságosabbak legyenek. Eljutottam egy olyan céghez akik foglalkoznak az ilyen csomópontok biztonságosabbá tételével, viszonylag olcsó de hatékony megoldást kínálva. Ez nem más, mint az "okoszebra". Nagyon sokat építettek és építenek az ország egész területén. Az önkormányzatok szeretik ezt a viszonylag olcsó, de biztonságos megoldást. A kivitelező cég kimutatást vezet arról, hogy a berendezés nélkül mennyi baleset történt az adott csomópontba és a berendezés megvalósulása után hogyan változott meg a baleseti statisztika. Nyilvántartásuk szerint 100 %-os lett az eredményesség (a balesetmentesség.) Arra gondoltam, amennyiben az önkormányzat áldozna némi összeget a két csomópont biztonságossá tételére, ami adott esetben életet menthet, akkor ezzel foglalkozni kellene. Egy gyalogátkelőhely kialakításánál a Generáli biztosító pályázat útján állja a költségek felét. Itt két összeg lenne a díja a kialakításnak, az egyik négy és félmillió forint a másik négymillió hétszázezer forint. Ennyi kellene a biztonsághoz.
Mellékelem a kivitelező cég tájékoztatását.

(Kalmár Zoltán)

01/09/2025

A Városgazdálkodási Kft. "C" kategóriás jogosítvánnyal tehergépkocsi vezetőt keres azonnali munkábaállási lehetőséggel. "KCR" autódaru kezelői jogosultság előnyt jelent. (Vagy ennek megszerzésére hajlandóság.)
Érdeklődni lehet a Kft. irodájában, vagy telefonon Kalmár Zoltán ügyvezetőnél, a +3670 / 509 09 56 telefonszámon.

Cím

Vasút Sor 1/a
Balmazújváros
4060

Nyitvatartási idő

Hétfő 08:00 - 16:00
Szerda 08:00 - 16:00
Csütörtök 08:00 - 16:00
Péntek 08:00 - 13:00

Telefonszám

+3652580678

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Városgazdálkodási Kft. Balmazújváros új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Városgazdálkodási Kft. Balmazújváros számára:

Megosztás