19/09/2025
Beszéljünk (írjunk) az igazságról
A jelenlegi városvezető „székfoglaló” beszédében azt hangoztatta, hogy ő a megbékélés polgármestere akar lenni. Lehet, hogy ezen az úton jár, de jelenleg az látszik, hogy ettől a céltól még nagyon távol áll. Látjuk, halljuk a testületi üléseken mi folyik, tapasztaljuk a mindennapokban, hogy úgy tűnik, mintha e-téren célját tévesztette volna. Hab a tortán az a sajtótermék, amely rendszeresen megjelenik a városban szinte minden házban, lakásban, egy sokak által jól ismert egyén szerkesztésében, írásaival, ami nem szól másról, mint az egyoldalú önfényezésről és a „másik oldal” szapulásáról, befeketítéséről hamis és valótlan állításokkal. Hát ezzel sem a megbékülést szolgálja. Jó, tudom, hogy az emberek többsége átlát ezeken az írásokon, sokan olvasatlanul kukázzák a lapot éppen e miatt, de azért ez nagy károkat tud okozni embereknek azoknál az olvasóknál, akik nincsenek teljesen képben az írásokkal, az állításokkal kapcsolatban. Ilyen írás volt, a -nem tudom kinek a tollából eredő (de nem is lényeges)- írás, ami a város zöldhulladék telepéről és kezeléséről jelent meg. Szoktam mondani, hogy nincs értelme reagálni azokra az alaptalan, rosszindulatú megnyilvánulásokra, ami ebben a „dicső” sajtótermékben megjelenik, de most úgy gondolom, hogy ezt a témát helyre kell tenni, mert nagyon sok butaságot, valótlanságot és alaptalan dolgot írtak e témában.
Kezdjük az elején. Balmazújváros viszonylag nagyváros, ahol nagyon sok zöldhulladék keletkezik mind a városüzemeltetés során, mind a lakossági részről. Amíg volt szeméttelepünk ezek a hulladékok leginkább oda kerültek. A gondok akkor kezdődtek, amikor a szeméttelep megszűnt. Ez persze dicséretes dolog volt, de maradtak elvarratlan szálak, mint például a zöldhulladék, vagy a kisebb mennyiségű építési törmelék és egyéb hulladék városon belüli elhelyezésének lehetősége. Mivel erre megoldást nem tudott biztosítani a város, egyetlen hivatalos út maradt, a keletkező hulladékokat át kell szállítani a lakosoknak és a Városgazdálkodásnak is, a hajdúvidi átvevő helyre. Persze ez pénzbe és időbe kerül, amit többen nem vállaltak, vállalnak mostanság sem, „másképp oldják meg!?”. A városüzemeltetésnek is gondot jelentett a nagy mennyiségben begyűjtött fűnyesedék, falevél, lombok, vagy a viharkárok okozta kitört fák, stb. elhelyezése. Egyetlen megoldás tűnt járható útnak, mégpedig az, ha ezeket a hulladékokat a város tulajdonában lévő, sokak által „sintértelepnek” nevezett külterületi ingatlanon helyezzük el. Ez a folyamat évekig tartott. A zöldhulladék gyűlt és gyűlt. Közben -mindenki tudja, hogy- a Városgazdálkodásnak és a közmunkának több vezetője is volt, akik pénz híján, sajátos módon próbálták eltüntetni a nagymennyiségű zöldhulladékot. Próbálkoztak például a város külterületén lévő gödrökbe való eltemetéssel, később darálással, de ez egyik sem volt megnyugtató megoldás. A mennyiséget erősen növelte, amikor a lakosságnak is meg lett engedve, hogy a sintértelepre tegyék a zöldhulladékaikat. Történt ez azért, mert a lakosság részéről nagy volt az elégedetlenség, a nyomás amiatt, hogy Hajdúvidre kellett átvinni. Valakinek nem tetszett ez a megoldás és feljelentették a hatóságnál az önkormányzati telephelyet. A környezetvédelmi hatóság többször megfordult a helyszínen és kötelezettséget írt elő a telephely kiürítésére. A feladat elvégzésére több árajánlat lett kérve arra alkalmas vállalkozóktól, végül az önkormányzat által kért, a többitől némileg kedvezőbb ajánlat lett elfogadva. Ez az összeg valamivel több, mint tízmillió forint volt, amiért a telephelyről az utolsó szálig el lett szállítva a felhalmozódott zöldhulladék. A környezetvédelmi hatóság a munkát jóváhagyta, BÜNTETÉST NEM SZABOTT KI! Tudni kell, hogy ez az összeg akkor is kifizetésre került volna, hogyha fokozatosan (apránként) lett volna elszállítva a zöldhulladék, de mivel erre fedezetet az önkormányzat nem biztosított, ez a munka tolódott. A telep kiürítését előbb utóbb, a hatóság kötelezése nélkül is végre kellett volna hajtani és összességében ugyanennyibe került volna, vagy még többe. Mégegyszer hangsúlyozom, a híresztelésekkel ellentétben semmiféle büntetést nem kellett fizetni, kizárólag az átszállítás és az elhelyezés díja merült fel, vagyis az önkormányzatot kár nem érte, a telephely viszont megtisztult. Azt tudni kell, hogy ezt a költséget a továbbiakban is ki kell fizetni, hiszen a városban minden évben keletkezik nagy mennyiségű fűnyesedék, levél, gally, stb. melyeket ismételten és folyamatosan át kell szállítani Hajdúvidre most is és a jövőben is. Ennek továbbra is rakodási, szállítási és elhelyezési költsége merül fel. Ezt a költséget a városnak a jövőben folyamatosan biztosítani kell a zöldhulladék kezelője számára.
A begyűjtéshez, az ideiglenes tárolás és kezelés engedélyezéséhez a telephelyet alkalmassá kell tenni. Be kell szerezni a szükséges engedélyeket. Amennyiben darálás is fog működni, erre külön engedély és eszköz is kell, csakúgy, mint a darálék esetleges értékesítésére. Mivel a telephely az önkormányzaté, ezeket az engedélyeket az önkormányzatnak kell beszereznie.
Ha a lakosság részére is engedélyezve lenne a zöld és egyéb hulladék elhelyezése a telephelyen, abban az esetben az átvétel személyi és tárgyi feltételeit is ki kell alakítani, továbbá egy tarifarendszert is ki kell dolgozni az átvétel, a tárolás, a kezelés, az átszállítás és a hajdúvidi elhelyezés fedezetére.
Zárásként mégegyszer leírom, hogy a híresztelésekkel ellentétben, a hatóság nem szabott ki büntetést a zöldhulladék kezelés miatt!
2025.09. 12.
Kalmár Zoltán
a VGKft. ügyvezetője