05/02/2026
Te tudod, hogy miért tartjuk fenn a Nemzeti Vízművet az adónkból?
Egy elvesztett per margójára...
Az előzmények:
🔵 Az összes hazai vízszolgáltatótól bekértük azokat a működésükkel kapcsolatos közérdekű adatokat, amelyekből a korábbi években is elkészítettük a magyar víziközmű-hálózat állapotát bemutató, évente megjelenő tanulmányunkat.
🟢 Az önkormányzati vízszolgáltatóktól a korábbi évekhez hasonlóan megkaptuk a kért adatokat.
🔵A 17 állami vízszolgáltató egy egyenlevélben a Nemzeti Vízművekhez (NV) irányított bennünket adatbetekintésre - a nagy mennyiségű adatra hivatkozva.
🟢 Az NV ehhez szobát, laptopot, és egy teams meetinget biztosított volna.
🔵Mi ezt nem fogadtuk el - éppen a nagy mennyiségű és ebben a formában számunkra feldolgozhatatlan adatra hivatkozva.
🟢A TASZ segítségével pert indítottunk az NV ellen a közérdekű adatok kiadása érdekében.
🔵A Nemzeti Vízművek a perben azzal védekezett, hogy ő nem adatkezelő és nála nincsenek adatok.
☝A tegnapi napon elvesztettük az egyik adatigénylési perünket azzal az indoklással, hogy az NV nem adatkezelő. Az egyik tárgyaláson megkérdezte a bíró, hogy mivel foglalkozik az NV, ha nem az adatok kezelésével? Az volt a válasz, hogy stratégia alkotással. Szerintetek hogyan lehet vízügyi stratégiát alkotni adatok nélkül? Hogyan tud az NV Magyarország égető vízügyi válságának megoldására stratégiát alkotni az ágazat hiteles számai és adatai nélkül? Hogyan tudja a jelenlegi vízügyi helyzet elemzését elvégezni adatok és számok nélkül, hogy azután az eredményekre támaszkodva egy a jelenlegi helyzetből kivezető, jövőbe mutató vízügyi stratégiát alkosson? Nekünk nincs ötletünk, írjátok meg kommentben, ha nektek van!
☝Az NV 17 állami vízszolgáltató tulajdonosa. Egy olyan tulajdonos, amelyiknek ezek szerint fogalma nincs ennek a 17 szolgáltatónak a működéséről. Mert az, hogy ezek a szolgáltatók hogyan működnek, az eredményeiket mutató adatokból, számokból derül ki. Az elmúlt 4 évben mi is ezekből az adatokból számoltuk ki, hogy mennyire nem működnek hatékonyan, hogy évente hány csőtörés és mekkora a vízveszteség keletkezik a hálózatukon és hogy milyen keveset költenek rekonstrukcióra, pláne a lakossági vízvezeték-hálózat fejlesztésére. Még a kormány is a mi tanulmányainkban szereplő adatokat használja, ami szintén arra utal, hogy a miénkhez hasonló elemzést az NV nem végez, csak “stratégiát alkot”. De ha nem adatkezelő, akkor csak valamilyen kristálygömbre hagyatkozhat, ami az elmúlt évek tapasztalata alapján nem igazán válik be, hiszen az ágazat helyzetében továbbra sem érezhető javulás.
☝Nincs más magyarázat, mint az, hogy az NV helyiség-szolgáltatással (köznyelven “szobáztatással”) foglalkozik. Hiszen azzal védekeztek a tárgyaláson, hogy ők az adatokkal nem rendelkeznek, csak a helyiséget biztosítják egy laptoppal, ahol 2 alkalmazottjuk 10 órán keresztül biztosítja számunkra, hogy egy teams meetingben 17 szolgáltató helyi alkalmazottja képernyőmegosztással megmutassa nekünk az általunk kért adatokat. Mivel ez meglehetősen lassúnak és kevéssé hatékonynak tűnik a stratégia alkotáshoz, megértjük, hogy ők inkább a kristálygömböt választották, mi azonban konzervatív módon továbbra is az eddig bevált, digitálisan feldolgozható adatokra támaszkodnánk az éves elemzésünkhöz.
☝A független magyar bíróság tegnap a kristálygömbre szavazott, és igazat adott az NV-nek abban, hogy ő nem adatkezelő. Ez azt jelenti, hogy az egyik perünket már elveszítettük és nagy eséllyel jövő kedden a másikat is el fogjuk veszíteni. Vagyis nem elég, hogy nem kapjuk meg a közérdekű adatokat feldolgozható formában (és így nem tudjuk az idei Víz Hetére elkészíteni a víziközmű-hálózat éves állapotát jelző tanulmányunkat), de a bírósági költségeken túl még az NV ügyvédeit is nekünk kell kifizetni.
☝Ez az eddig ingyenesen végzett civil munkánk mellett perenként 150.000 forint perköltséget jelent számunkra, amit jelenleg nem tudunk finanszírozni, ezért hozzátok fordulunk.
Mindannyiunk és a magyar víziközmű-hálózat jövője érdekében muszáj a küzdelmünket folytatni, amihez (nem kristálygömbből kiolvasott) stratégiánk is van már, pénzünk viszont se a perköltségre, se ügyvédre NINCS.
🙏Ezért most hozzátok fordulunk segítségért, hogy amennyiben van lehetőségetek adománnyal segíteni a munkánkat, az alábbi számlaszámra történő utalással tegyétek meg:👇
Civil Kollégium Alapítvány: MagNet Bank 16200106-11673947
Közleménybe kérjük az alábbi szöveg feltüntetését: “Víz Koalíció per”
https://www.cka.hu/tamogatas2/
💚💙Számítunk rátok és köszönjük a támogatásotokat!