27/02/2024
A húgysav-köszvény összefüggéséről és az okokról olvashattok az alábbi cikkben
A KÖSZVÉNY? AZ NAGYON FÁJ
Nagy fájdalom ért ma. A köszvény okozta.
Nem egészen úgy, mint általában másoknak, hiszen magától a köszvénytől a jól betartott PK diéta garantáltan megvéd, de fájni azért nagyon fájt.
Egy kedves ismerősöm, régi híve a diétának, ma reggel amiatt telefonált, hogy komoly lábpanaszai miatt orvoshoz fordult, és kiderült, hogy a fájdalmát köszvény okozza.
Kapott gyógyszert rá és eltiltották a húsevéstől.
Jaaaj, hát ez tényleg nagyon fáj!
Hogy miért?
—Mert ebben az egy mondatban benne van minden tévhit, minden hiba, ami a köszvénnyel kapcsolatban a fejekben előfordulhat.
—Mert azonnal egyértelmű volt számomra, hogy az én ismerősöm nem tartja be jól a PKD-t, mert akkor biztosan nem lenne köszvénye.
Úgyhogy azt hiszem, érdemes újra beszélni egy kicsit arról, hogy mi fán terem ez a betegség. Persze nem a fán terem…. de nem is a húsevés az oka.
Az emberek félreinformáltak a köszvénnyel kapcsolatban. A nagyobb baj az, hogy sajnos az orvosok legnagyobb része is.
Ez a tévhit azért kerül újra és újra terítékre nálam, mert a PALEO- KETOGÉN ÉTREND-del való gyógyítás kapcsán különösen aktuális tisztázni, hogy van-e veszélye a fehérje fogyasztásának.
A túlzott fehérje fogyasztás szükségtelen és vannak hátrányos következményei is. /Ez azonban most nem ennek a cikknek a témája. /
Ráadásul a PKD-ban nem eszünk sok húst annak ellenére, hogy ez egy hús és zsír alapú étrend. A jól beállított paleo-ketogén étrend a szükséges mennyiségű és minőségű húst tartalmazza és nem többet.
A feltevést, hogy a köszvény oka a húsevés, tudományosan sosem igazolták és nem több puszta hiedelemnél. Sajnos a hiedelmek nemhogy fennmaradnak, de sokszor még erősödnek is az idők során.
+++Mint például, hogy a húsfogyasztás köszvényt okoz+++
Előre elmondom a lényeget:
A KÖSZVÉNYT NEM A HÚSFOGYASZTÁS OKOZZA.
Nézzük csak, hogy is van ez!
+++A köszvényt a vér túl magas húgysavszintje okozza egyéb problémák fennállása esetén+++
Ennek következtében húgysavkristályok rakódnak le az ízületekben és ez fájdalmas gyulladást vált ki. Leggyakrabban a láb nagyujja, de sokszor más ízületek is érintettek.
Az ember sok százezer éven át mindig is sok húst fogyasztott, a köszvény mégis igen ritka volt a civilizáció kialakulásáig.
A húgysav a szervezetben termelődő, ill. a táplálékkal bevitt purin bomlásterméke.
Ha a kórosan magas húgysavszint okát vizsgáljuk, kiderül, hogy az esetek 90%-áért nem a fokozott bevitel, hanem az elégtelen kiválasztás, a károsodott vesefunkció a felelős.
Az sem mellékes, hogy a purin kétharmadát a szervezet maga állítja elő.
A magas húgysavszint egyébként nem jár automatikusan köszvénnyel.
A köszvény elterjedése egybeesik:
— a népesség ELHÍZÁSÁVAL,
— a METABOLIKUS szindróma egyre gyakoribb előfordulásával
— valamint a túlzott ALKOHOL
— és a megnövekedett FRUKTÓZ fogyasztással.
Teljesen rossz nyomon jár az, aki a húsfogyasztás visszafogásától reméli a köszvénye javulását. Annál is inkább, mert a fokozott fehérjefogyasztás nem növeli meg a húgysavszintet, mivel fehérje hatására az egészséges vesében a húgysav kiválasztása és ürítése is fokozódik.
Már megint rá kell jönnünk, hogy a szabályozás a rendszerben egyszerűen tökéletes.
A fehérje bevitel ingadozásai nem jelentenek nagy gondot a szabályozásban, a vese tudja a dolgát. A civilizációval párhuzamosan azonban olyan tényezők jelentek meg (cukor, alkohol, elhízás, metabolikus szindróma), amelyek felborították ezt a kényes egyensúlyt, és a köszvény gyakorivá vált.
Nézzük, mi lehet az oka a valódi problémának, a vese működési zavarának!
— A CUKORBETEGSÉG, mivel ha hosszabb ideig áll fenn a magas vércukorszint akkor az ereket károsítja, s ezáltal a vesefunkciót károsan befolyásolja.
— A túlzott ALKOHOL FOGYASZTÁS is lehet kiváltó ok, mivel az alkoholból keletkező ecetsav a vese kiválasztási mechanizmusában a húgysavval versenyez. Előbb kiválasztódik az ecetsav és addig marad a vérben a húgysav.
— Ugyanez a helyzet a FRUKTÓZ /GYÜMÖLCSCUKOR esetében is.
A fruktóz hozzájárul az
—ELHÍZÁS és a
—METABOLIKUS szindróma kialakulásához is, amely állapotok szintén károsítják a vesekiválasztást és emelik a húgysavszintet.
Ellentmondásnak tűnhet, de szerintem mostmár megértitek: a köszvényt nem a magas húgysav szint okozza, ez ugyanis mindig is jellemezte az emberi fajt. A tradicionálisan táplálkozó természeti népeknél a kiugróan magas húgysavszint ellenére ismeretlen a köszvény.
A nyugati táplálkozás azért vezet köszvényhez, mert nem csak a húgysavszintet növeli, hanem jelentősen lerontja a vese húgysavkiválasztását az előbb említett okok következtében.
Hogy a vége egyszerű legyen és lásd a lényeget: nem kell sokat variálni. Ha a szervezeted ellen elkövetett rengeteg táplálkozási merénylet következtében nem akarsz még ráadásul köszvényes is lenni, akkor:
NE IGYÁL ALKOHOLT,
NE EGYÉL FRUKTÓZT
ÉS FOGYJÁL LE MIELŐBB!
Dr Horváth Réka
063094928006
A hozzászólásokban lehet nyugodtan kérdezni, érteni vagy nem érteni, hinni vagy nem hinni, véleményt mondani. Elengedhetetlen, hogy a hozzászólásotok legyen kulturált és mindenfajta személyeskedéstől, gúnyolódástól, sértegetéstől, negatív indulattól mentes. Aki nem hajlandó vagy nem képes a véleményét megfelelő, udvarias stílusban megfogalmazni, annak a hozzászólását törölni fogjuk.